MSBRG 590S SHOCKWAVE CA 12/18.5/CYL
14 in stock
SKU: RSR|MS51600 Category: Tag: Brand:
Delivery time: 1-2 business days
Free 90 days return
Description
For the ultimate in shooting exibility, the all-new 590S Series cycles 1.75 in., 2.75 in., or 3 in. shells. Pick one shotshell length for special shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S. Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and an anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include a top-mounted ambidextrous safety, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver on all models. This 18.5″ Shockwave model holds up to 9 rounds (with mini shells) and is California compliant.
Additional information
UPC
Manufacturer
Mossberg
Manufacturer Part Number
51600
Action
Pump Action
ATF Type
PISTOL GRIP FIREARM
Barrel Finish
Matte Blued
Barrel Length
18.5"